עידוד סטארטאפים – חממות טכנולוגיות

ישראל נחשבת למעצמת היי-טק ברחבי העולם ותעשיית ההיי-טק היא גורם מרכזי בכלכלתה.

כדי לאפשר המשך צמיחה של יזמות טכנולוגית צריך לעודד רעיונות טכנולוגיים חדשניים כך שיוכלו להבשיל להקמת חברות סטארט אפ.

מהו מרכז יזמות טכנולוגית?

מרכזי יזמות טכנולוגית הוקמו לראשונה בארצות הברית במטרה ליצור מעין חממה שבתוכה יוכל מיזם בראשית דרכו להתפתח. החממה סיפקה לחברת הסטארט אפ שטחים פיזיים, שירותי אדמיניסטרציה, ליווי מקצועי וארגוני וסיוע כלכלי.

החל משנות התשעים של המאה העשרים הקים משרד הכלכלה מרכזים ליזמות טכנולוגית

שמומנו ע”י המדינה ופעלו בחסותה אבל כיום הופרטו רבים מהמרכזים והם מופעלים בידי גורמים פרטיים בשיטת הזיכיון.

מרכז יזמות טכנולוגית הוא גוף עסקי שמסייע לחברות סטארט אפ בתחילת דרכן במטרה לקטוף את פירות ההצלחה הכלכלית של המיזם אם יגיע לרווחיות.

למי נועד מרכז יזמות טכנולוגית?

גיוס משקיעים בסטארט אפ ואיתורם הוא מאבני הנגף שבהם נתקלים יזמים בעלי רעיון חדשני בתחום הטכנולוגיה שרוצים להקים סטארט אפ. זו המטרה שלשמה נוצרו מרכזים ליזמות טכנולוגית שמעניקים ליזם את כל התנאים “לצאת לדרך”- משרדים ותשתיות אדמיניסטרטיביות, ליווי עסקי וייעוץ שיווקי.

תנאי החממה שבהם פועלת חברת הסטארט אפ מאפשרים ליזם להגיע לשלבי גיוס ההון ולהתגבש כחברה עסקית.

החממות העסקיות שפועלות תחת מטריית לשכת המדען הראשי מעוניינות להשקיע בעיקר בחברות הזנק שהמוצר שלהן מבוסס על חדשנות טכנולוגיות ושיש לו סיכויים גבוהים  למימוש. לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה היא הקובעת איזו חברה תתקבל לחממה הטכנולוגית והקבלה מותנית גם בעמידה בדרישות מסוימות- למשל, התחייבות לייצר את המוצר בישראל.

לאומיטק היא חטיבת היי- טק שהקים בנק לאומי מתוך הכרה בחשיבות תעשיית ההיי- טק

לצמיחת הכלכלה הישראלית ובמטרה להשתלב בעולם החדשנות הטכנולוגית וזאת על ידי מתן ליווי פיננסי מקיף לחברות סטארט אפ מיום הקמתן ועד להגעתן למימוש ורווחיות.

לאומי טק מציעה ליזמים מערכת ענפה של שיתופי פעולה עם הגורמים הבולטים בתעשיית ההיי-טק בישראל ובחו”ל.

מהי חממה טכנולוגית פרטית?

לצד החממות הטכנולוגיות הפועלות בחסות המדינה וכפופות לחוקי משרד המדען הראשי פועלות בישראל גם חממות פרטיות שמוקמות בידי גופים פרטיים וחופשיות מהתנאים והרגולציות שהחממות הממשלתיות מחויבות בהם. החממה הפרטית מנוהלת בהתאם לתפיסות העסקיות ולחזון של בעליה וסכומי ההשקעות משתנים ממיזם למיזם.

מה היתרונות במרכז יזמות טכנולוגית?

חממה טכנולוגית מספקת את כל התנאים הסביבתיים והתשתיות שדרושים לחברת סטארט אפ בתחילת דרכה ועדיין מאפשרת ליזם להישאר בעל השליטה בחברה שהוא מקים ולהחזיק ברוב מניות החברה. החממה הטכנולוגית משקיעה את ההון הדרוש לסטארט אפ ובתמורה מקבלת 35% ממניות החברה והחזר ההשקעה במידה והחברה תגיע למימוש (אקזיט).

המודל של החממות העסקיות בישראל זוכה למוניטין בעולם כולו ומיושם במדינות שונות והחדשנות הטכנולוגית בישראל  מעוררת עניין רב בשווקים הפיננסיים ברחבי העולם.

למידע נוסף על הצלחת סטארט אפ לחצו כאן

 

?