דיקור סיני לנשים בהריון

לידה נתפשת בעינינו כאירוע שאמנם כרוכים בו כאבים אבל בסופו של דבר ההתרגשות והשמחה גוברים על כל תחושה אחרת (למרות ה”בעצב תלדי בנים” מספר בראשית). תינוק נתפש בעינינו כיצור תובעני מאוד הדורש משאבים רבים במיוחד במהלך גידולו – אבל כזה שהנחת והסיפוק אותם הוא מעניק גדולים לאין שיעור מההשקעה. ההילה האופפת הריון ולידה, אם כך, מלאה בהתרגשות, ציפייה ושמחה – אולם בפועל, בחלק מהמקרים, מדובר בחוויה קשה מאוד עבור האם, שלעתים אף שוקעת בדיכאון של ממש, דיכאון המסכן את שלומה ואת שלומו ורווחתו של התינוק.

תופעת הדיכאון שלאחר הלידה נפוצה הרבה יותר מכפי שנהוג לחשוב – היא פוגעת ברמת חומרה כזו או אחרת בכ-10 עד 20 אחוז מהיולדות. דיקור סיני בהריון לא יכול לאיין לחלוטין את הסיכוי להיווצרות דיכאון שכזה, אך הוא מפחית משמעותית את הסיכון.

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני (המוכר גם בשם אקופונקטורה) הוא שיטת טיפול שמקורה ברפואה הסינית המסורתית, פרי הצטברות ידע וניסיון לאורך אלפי שנים. הדיקור מבוסס על התפישה לפיה בגופנו זורמת אנרגיה (שנקראת צ’י) – שלא ניתן לראותה או למדוד אותה, ובכל זאת היא קיימת ומשפיעה על כל האיברים והמערכות בגופנו, וכך גם על הפן הרגשי והנפשי. תחושות שליליות, מתחים, חרדות, ייאוש, וכן מצוקות פיזיות או מחלות שונות, הם כולם תוצאה של רמה לא נאותה של צ’י: ייתכן שמדובר בצ’י חלש מדי, צ’י חזק מדי או תקיעות בזרימתה. לצורך הסדרת הצ’י אותרו נקודות ספציפיות בגוף, שנמצאות לאורכם של הערוצים בהם זורמת האנרגיה ושנקראים מרידיאנים – החדרת מחטים זעירות לנקודות אלה, הנקראות נקודות דיקור סיני, מתקנת את שהשתבש ומאפשרת לאדם רווחה ותפקוד מוצלח במיוחד

לפי נתונים באתר www.shenfeng.co.il דיקור סיני בהריון הוא דרך מעולה לסייע לגוף ולנפש להתמודד עם השינויים הדרמטיים שפוקדים אותם מרגע ההתעברות (ושמטבעם של שינויים דרמטיים עלולים לשבש את הצ’י במקומות מסוימים).

כיצד דיקור סיני מפחית את הסיכון לדיכאון לאחר לידה?

ראשית, חשוב להדגיש כי המין האנושי עדיין לא יודע להסביר בדיוק את הגורמים לדיכאון לאחר לידה, בעיקר מפני שהנושא הכל כך רגיש טרם נחקר דיו (יש שיגידו כי הסיבה לכך היא שמדובר במצוקה הפוגעת לרוב בנשים). בין הגורמים שמגדילים את הסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה ניתן לציין הערכה עצמית נמוכה של האם, נטייה לדיכאון עוד בטרם ההריון, זוגיות לא בריאה והיעדר תמיכה מספקת מצד הסביבה באופן כללי, עישון וכן ויתור על הנקה.

הסימפטומים החמורים של דיכאון לאחר לידה – בין השאר תחושות ריקנות וייאוש, אנרגיה נמוכה במיוחד, רמת חרדה גבוהה והורות לקויה – והעובדה כי מדובר בבעיה נפוצה למדי, מחייבים מאמץ למציאת פתרונות ובעיקר למניעת היווצרות המצוקה הנפשית הקשה. אקופונקטורה היא כאמור אחת הדרכים האפקטיביות ביותר לשמור על הגוף והנפש מאוזנים גם במהלך ההריון והלידה וכן בימים הלא פשוטים שלאחריהם.

מסייע דיקור סיני למערכות השונות בגוף לתפקד היטב גם בתנאים לא פשוטים – הריון מגדיל את משקל הגוף, משנה את היציבה, יוצר קשיי נשימה ומפעיל לחץ על שלפוחית שתן וכתוצאה מכך גורם לאישה ההרה ללכת לשירותים לעתים תכופות. בנוסף מתאפיינים הריונות רבים בצרבות, הקאות, בצקות ותחושות נימול בקצות הגפיים – לא את כל תופעות הלוואי יכולה האקופונקטורה למנוע אבל גם הקלה חלקית היא משמעותית מאוד.

בנוסף, ובעיקר, דיקור סיני בהריון הוא טיפול אפקטיבי מאין כמותו להפגת חרדות, לחצים ומתחים – המסייע לאישה להגיע לחדר הלידה שלווה ורגועה, ולצאת לדרך החדשה ברגל ימין.

דיקור עשוי גם לסייע לרך הנולד להתמודד עם מצוקות שונות (כאבי בטן וכו’) ובכך להפוך את חוויית ההורות לקלה יותר – ושמחה יותר.

?