סיפורי הצלחה תוצרת דימונה: ירדנה עובדיה והאחים אדרי

דימונה אולי מזוהה בעיקר עם הכור ועם המפעל הוותיק “כיתן” שבשיאו סיפק פרנסה ללמעלה מאלפיים איש (ושלמרבה הצער נסגר בשנת 2012), וסובלת ממצוקה כלכלית המאפיינת ישובים רבים בפריפריה – אבל שלושה מבני העיר, ירדנה עובדיה והאחים משה וליאון אדרי, מוכיחים כי גם ממקומות המרוחקים ממרכז המדינה, גיאוגרפית ומנטלית, יכולים לצאת אנשי עסקים מובילים בתחומם.

ירדנה עובדיה – מהפכה של ממש בגינאה המשוונית

ירדנה עובדיה נולדה במרוקו, עלתה לארץ בגיל צעיר ומצאה עצמה יחד עם משפחתה בדימונה שזה עתה הוקמה כחלק מהמאמצים ליישב את הנגב ולמצוא פיתרון לגלי העלייה מצפון אפריקה.

העיר הדרומית לא האירה פנים למשפחת עובדיה, האב והאם התקשו למצוא עבודה יציבה שבעזרתה יוכלו לפרנס את המשפחה, וכבר בהיותה בת 14 בלבד החלה ירדנה לעבוד כדי לסייע להוריה.

לאורך השנים לא בחלה ירדנה עובדיה בשום משרה, ובכל מקום בו עבדה גילתה חריצות, יוזמה, אמביציה ובעיקר למדה לא מעט ורכשה כלים יקרי ערך ששימשו אותה בהמשך הדרך.

המשך הדרך כלל מינימרקט שהקימה יחד עם בעלה בפתח תקווה (השניים עזבו את דימונה מעט לאחר נישואיהם), עסקים בינלאומיים שונים לאחר שגילתה את הפוטנציאל הטמון בסחר בינלאומי בעולם שהחל להפוך לכפר גלובאלי ובפרט במדינות ברית המועצות לשעבר בימים שלאחר הסרת עול הקומוניזם, ואת גולת הכותרת של פעילותה עד כה – שני בתי חולים בגינאה המשוונית.

למעשה אפשר לומר שירדנה עובדיה חוללה מהפכה של ממש במדינה האפריקאית שמספר תושביה הוא רק כ- 700,000 ושקיבלה עצמאות רק ב- 1968.

שני בתי החולים שהקימה ירדנה עובדיה במדינה מספקים לתושביה שירותי בריאות מתקדמים ביותר, ברמה הרבה יותר גבוהה כמובן מכפי שהיו מורגלים אליה, ובנוסף מספקת תעסוקה מתגמלת לעשרות רופאים ישראלים.

האחים אדרי – מהפכה של ממש בתחום הקולנוע בארץ

בדומה לירדנה עובדיה, גם משה וליאון אדרי נולדו במרוקו ועלו ארצה עם משפחתם בתור ילדים. קו דמיון נוסף הוא היציאה לעבודה בגיל צעיר – ליאון החל לעבוד כנער בתור עוזר מקרין בקולנוע המקומי, וכשהתגייס לצבא העביר את התפקיד לאחיו בן ה- 15, שכבר משחר ילדותו נהג להתפלח לבית הקולנוע בדימונה על מנת לספק את הכמיהה האדירה שלו לסרטים.

לאחר השחרור מהצבא הפך ליאון למפעיל המזנון, ובזכות הכסף שחסך כבר הפך לשותף בבית הקולנוע, ובהמשך החל לשכור בתי קולנוע גם בעיירות נוספות בדרום ולהפעיל אותם.

פריצת הדרך הראשונה התרחשה בשנת 1978: האחים אדרי, שכבר היו בעלי חברת הפצת סרטים, הימרו על “סופרמן” – וזכו בגדול. הם השקיעו ברכישת זכויות ההקרנה של הסרט ושל סרט ההמשך 120,000 דולר, סכום עתק במונחי אותם ימים ופי 10 מהסכום הממוצע ששילמו אז על זכויות של סרט, אבל סופרמן הפך לשלאגר היסטרי, והאחים אדרי הפכו לשחקנים מובילים בתחום הקולנוע.

קפיצת המדרגה השנייה התרחשה בראשית המאה ה- 21, כשמשה וליאון החליטו שוב להמר, והפעם על הקמת קומפלקס בתי קולנוע בהיקף שעד אז טרם נראה בארץ. התוצאה: סינמה סיטי גלילות, שמאז כבר הספיק לשכפל את עצמו ואת ההצלחה המסחררת שלו שכן ב- 2010 פתחו האחים אדרי גם את סינמה סיטי ראשל”צ.

בנוסף להיותם בעלי סינמה סיטי, חתומים האחים אדרי כמפיקים על חלק ניכר מהסרטים הישראליים שהופקו בשנים האחרונות, החל מ”סוף העולם שמאלה” (המתאר את דימונה של ילדותם), “הערת שוליים”, “זוהי סדום”, “אהבה קולומביאנית”, “בופור”, “העולם מצחיק” ועוד ועוד.

כמו ירדנה עובדיה, המעסיקה בחברה שלה כמה מבני משפחתה, גם החברה של האחים אדרי היא עסק משפחתי ועובדים בה, בין השאר, אשתו של משה, פנינה, ושתיים מבנותיהם.

?