המוצץ הנכון לתינוק שלכם

גידול ילדים כרוך באינספור דילמות, ואיתן ויכוחים וחיכוכים בין האמא לאבא וכמובן קבלת עצות מכל שמי שרוצים לשמוע את דעתו (וגם ממי שלא…). שתי תחנות אותן עוברים כל ההורים בדרכם אל השקט והמנוחה הן בחירה מושכלת של מוצצים – ושכנוע הפעוטות לוותר עליהם כשהם כבר גדולים מדי למוצרי תינוקות נפוצים אלה.

כ-400 עד 500 תינוקות מגיחים לאוויר ישראל מדי יום, והצרכים שלהם, כמו גם של הוריהם, רבים ומגוונים. ההערכות הן שמוצרי תינוקות הם שוק המגלגל למעלה משני מיליארד ₪ בשנה (לא כולל מזון ולא כולל חיתולים!). מוצץ הוא לא פריט יקר במיוחד, אולם כשלוקחים בחשבון את הצורך במוצץ אחד בבית, אחד באוטו, עוד אחד אצל הסבתא, ועוד אחד רזרבי על כל צרה שלא תבוא (ועוד אחד רזרבי לרזרבי, כי צרות תמיד באות בצרורות), ומוסיפים לכך את העובדה שמוצצים נוטים להיעלם בנסיבות מסתוריות (או סתם להישחק) – מקבלים סכום כסף נכבד למדי, שמתווסף כמובן לעלותם של מוצרי תינוקות אחרים, כך שלצד הדילמות ההתפתחותיות ישנו גם שיקול כלכלי כבד משקל.

איך לבחור את המוצץ האופטימלי?

כמו מוצרי תינוקות אחרים, גם מוצצים מגיעים במבחר צורות, צבעים, גדלים ומרקמים. השאלה הראשונה היא האם להעדיף מוצץ סיליקון או שמא לבחור מוצץ עשוי לייטקס (סוג של גומי). לשאלה זו, כמו לשאלות רבות אחרות בהן נתקלים הורים במהלך גידול תינוקות, אין תשובה חד-משמעית – וכדאי תמיד לזכור זאת ולקחת כל עצה בערבון מוגבל, ובמיוחד להיזהר מהמלצות גורפות של מוכרי מוצרי תינוקות שכמובן יש להם אינטרס. כך או כך, רוב האמהות (והתינוקות) מעדיפים את גרסת הסיליקון, אבל סביר להניח שתינוק שיפגין חיבה עזה למוצץ גומי, שמטבעו הוא רך יותר ועל כן נעים יותר להסתובב איתו בפה, יקבל את מבוקשו.

את הגודל של המוצץ צריך כמובן להתאים לגילו של הילד (כמו רוב מוצרי תינוקות גם על כל מוצץ מוטבע טווח הגילאים לו הוא מיועד), ולגודל הפה שלו. הצורות האפשריות הן עגול לגמרי (מוצץ כזה עלול לגרום לפגיעה במבנה הלסת), מוצץ שחציו האחד עגול לשמחת הפעוטות וחציו השני שטוח לרווחת ההורים החוששים מפגיעה במבנה הלסת, מוצץ בצורת אצבע שטוחה, מוצץ שצורתו אצבע ארוכה – ומוצצים אורטודנטיים שהם הנמכרים ביותר וגם מקור ללא מעט חילוקי דעות האם הם באמת תורמים להתפתחות מוצלחת של הלסת והשיניים – למגוון מוצצים לחצו כאן.

גמילה ממוצצים – אפשר גם בלי דרמות

מוצצים הם מוצרי תינוקות פופולאריים במיוחד, שכן הם מעניקים להורים שקט מיוחל ומאפשרים לתינוקות להירגע, להתמודד עם מצוקות שונות ולהירדם בקלות. מציצת מוצץ מומלצת גם בשל החשש שבהיעדר מוצץ ישתמש בתינוק באצבע כתחליף – דבר הפוגע בצמיחת השיניים.

אבל כשהתינוקות גדלים והופכים לפעוטות, המוצץ לא רק שכבר אינו מועיל אלא עלול גם להזיק: הלסת עלולה לסבול, עלול להיווצר מפתח שיניים מעוות, התפתחות הדיבור נפגמת ובאופן כללי אם מתמהמהים יתר על המידה בגמילה ממוצץ, המשימה הופכת להיות קשה יותר ויותר.

ישנן שתי גישות עיקריות בגמילה ממוצץ: לעשות זאת מוקדם מאוד, כבר בסביבות גיל שנה, עוד לפני שהתינוק פיתח תלות במוצץ. הגישה השנייה מעדיפה להמתין עד שהפעוט יוותר מיוזמתו על המוצץ, ואם זה לא קורה עד גיל 3-3.5 לנצל את העובדה שהוא כבר מסוגל לקלוט גם הסברים מורכבים יחסית כדי לשכנע אותו שהמוצץ מיותר ומזיק. בגיל כזה גם אפשר לארגן חגיגה של ממש סביב הוויתור על המוצץ ובכך להקל על הילד את ההסתגלות לשינוי.

בכל מקרה ניתן לבצע את הגמילה באופן הדרגתי – להגביל את השימוש במוצץ לפרקי זמן הולכים ומתקצרים – כדי להקל על התינוק, ובעיקר חשוב מאוד להיות עקביים.

באדיבות אתר דאדא תינוקות: www.mbaby.co.il

?