ירדנה עובדיה היא אחת מנשות העסקים הישראליות המובילות

אמנם ההבדלים בין גברים לנשים מיטשטשים מאוד בימינו, אולם עדיין רוב הצמרת העסקית בישראל מורכבת מגברים. ירדנה עובדיה, פנינה רוזנבלום וענבל אור הן 3 דוגמאות המוכיחות כי זה לא חייב להיות כך.

 

ירדנה עובדיה

ירדנה עובדיה גדלה במשפחה קשת יום שעלתה לישראל ממרוקו מספר שנים לאחר קום המדינה ועברה להתגורר בדימונה.

דימונה של אז – כמו גם דימונה של היום, למרבה הצער – לא הייתה משופעת בעבודות, ועל כן הוריה של ירדנה עובדיה חוו לא מעט תקופות של אבטלה, וגם כשמצאו תעסוקה היו אלה עבודות בשכר נמוך שגרר את המשפחה אל מעגל העוני והפך את התנאים בבית לקשים.

באותן שנים, ובפרט בעיירות הפיתוח שהוקמו בחיפזון כדי לקלוט את העולים הרבים שהגיעו ארצה, האפשרויות של נשים היו מצומצמות, ונעו בין עקרת בית לבין עבודה פשוטה נטולת כל אופציית קידום – אבל ירדנה עובדיה קורצה מחומר אחר.

למרות היעדר השכלה מסודרת – ירדנה עובדיה נאלצה לסיים את פרק בית הספר בחייה כבר בגיל 14, כדי לסייע להוריה בפרנסת המשפחה בת שבע הנפשות – היא הייתה נחושה לברוא אימפריה כלכלית, וכך עשתה.

מעט לאחר חתונתה החליטה ירדנה עובדיה לעבור יחד עם בן זוגה לפתח תקווה, שם הקימה מינימרקט וניהלה אותו ביד רמה – בהחלט צעד לא מקובל עבור נשים באותם ימים. המינימרקט אמנם שגשג והמשפחה חוותה עלייה נעימה ברמת החיים, אולם ירדנה לא הסתפקה בכך. בעולם שטרם ידע מהי גלובליזציה, לא באמת בכל אופן, ועל אף שלא ידעה מילה ברוסית, היא טסה לקאזאן ושם החלה לרקום עסקאות בינלאומיות.

האישיות יוצאת הדופן של עובדיה באה לידי ביטוי גם כשפגשה את נשיא גינאה המשוונית, אחת ממדינות אפריקה שבה נשים כמעט ולא נמצאות בעמדות מפתח וסובלות מנחיתות מובנית ביחס לגברים – ולמרות זאת הצליחה לשכנע אותו להפקיד בידיה הקמת בית חולים בעיר באטה. הצלחת הקמת בית חולים הובילה להקמת בית חולים נוסף, בבירה מלאבו, ובשניהם עובדים רופאים ישראלים הנהנים מתנאים נהדרים ומהזדמנות להפוך את העולם למקום קצת יותר טוב.

פנינה רוזנבלום

פתח תקווה, המקום בו החלה ירדנה עובדיה ליצור את האימפריה העסקית שלה, היא גם מקום הולדתה של אשת עסקים ישראלית בולטת אחרת, פנינה רוזנבלום.

בדומה לעובדיה, גם פנינה רוזנבלום גדלה בתנאי עוני לא פשוטים, ובפרט סבלה מכך שאבי המשפחה נטש אותה ונעלם.

בראשית הדרך ניצלה רוזנבלום את יופייה והפכה לדוגמנית בינלאומית. בנוסף השתתפה בסרטים, ניסתה את כוחה גם בשירה והפכה לאחת הדמויות המוכרת בארץ.

את הפרסום מינפה פנינה רוזנבלום לטובת חברת הקוסמטיקה הנושאת את שמה – חברה שמחזור עסקיה מוערך בכ- 30 מיליון ₪ בשנה. רוזנבלום אף כיהנה כחברת כנסת למשך מספר חודשים בשנת 2006, ובשנים האחרונות הרחיבה את עסקיה והחלה לשווק מזון בריא ופתחה אתר שידוכים.

ענבל אור

ענבל אור נולדה בבאר שבע, וכמו ירדנה עובדיה החלה אף היא לעבוד בגיל צעיר ולרכוש מיומנות מרשימה בכל הקשור למכירות.

אל הנדל”ן הגיעה היזמית האמביציוזית כאשת שיווק וכמנהלת מכירות בחברות מובילות בתחום, ובשנת 2005 החליטה לצאת לדרך עצמאית על אף העובדה שנדל”ן הוא שוק הנשלט רובו ככולו על ידי גברים.

התעוזה – או אם תרצו, היכולת לזהות הזדמנות מצוינת, תכונה שמאפיינת באופן כללי את אור (אחד מ”סודות” ההצלחה של החברה שלה הוא איתור לוקיישנים לא מבוקשים והפיכתם לכאלה) – השתלמה, ובשנת 2012 דירג גלובס את “קבוצת ענבל אור” במקום השישי ברשימת החברות העוסקות בנדל”ן למגורים בארץ.

?