ירדנה עובדיה מסדרת לכם עבודה באפריקה

ישראלים רבים יוצאים לעבוד בחו”ל. הם מנסים את מזלם בארה”ב, מחפשים תעסוקה בקנדה ובעיקר בטורונטו ומונטריאול (שתי ערים עם קהילה יהודית גדולה וגם לא מעט ישראלים לשעבר), קופצים על כל הזדמנות בלונדון, ברלין, בריסל ושאר ערים אירופאיות מובילות – ואילו יבשת אפריקה, ברוב המקרים, לא מופיעה על הראדאר שלהם.

הסיבה ברורה: רמת החיים ביבשת השחורה נמוכה, במיוחד כשמודדים אותה בהתאם לפרמטרים הנהוגים במערב. אבל גם כך ניתן למצוא בה משרות מתגמלות, ובראשן עבודה בבתי החולים שהקימה ירדנה עובדיה בגינאה המשוונית (עבודה המיועדת מטבע הדברים לרופאים, טכנאי רנטגן ואנשי צוות אחרים בתחום הרפואה). אופציות אחרות הן עבודה בתחומי הביטחון והחקלאות – שני תחומים שבהם אנחנו הישראלים מצטיינים ובעיקר בעלי ניסיון עשיר וידע מגוון, אותו ניתן לייצא לכל מקום – ויש גם אופציה לצעירים חסרי מקצוע: עגלות מכירה בדרום אפריקה.

בתי החולים “של ירדנה עובדיה”

לא הרבה אנשי עסקים היו קופצים על ההצעה לבנות בתי חולים באפריקה, אבל ירדנה עובדיה – שפגשה את נשיא גינאה המשוונית, תאודור אוביאנג, כמעט באקראי בעת ששהתה בביקור עסקי בארץ הולדתה מרוקו – עשתה זאת, ובכך שינתה את חייה ואת חייהם של תושבי המדינה הצנועה שזכתה לעצמאות רק בסוף שנות השישים של המאה העשרים (עד אז הייתה משויכת לספרד).

את בית החולים הראשון בגינאה הביאה ירדנה עובדיה לעולם במהלך 2007. באופן טבעי הוא נבנה בעיר הגדולה של המדינה, באטה – עיר שבה חיים כ- 250,000 מתוך 700,000 התושבים של גינאה המשוונית, והוא הוקם הודות לחריצות ולנחישות של עובדיה והידע הרפואי של אנשי שיב”א תל השומר, שהיו שותפים בהקמתו.

בית החולים הפך לסיפור הצלחה, ואך טבעי היה שאוביאנג יבקש מירדנה עובדיה לשכפל את ההצלחה ולהעניק בית חולים מתקדם גם לתושבי עיר הבירה, מלאבו – וכך היה (מלאבו, אגב, שוכנת על אי, שמבחינה גיאוגרפית קרוב יותר דווקא לקמרון).

שני בתי החולים מנוהלים על ידי ישראלים, מתופעלים על ידי אנשי צוות ישראלים ומועסקים בהם רופאים ישראלים בתנאים חלומיים: שכר גבוה (ירדנה עובדיה מאמינה בלתגמל את עובדיה על מנת שיפיקו מעצמם את המקסימום ואף למעלה מכך), משמרות המותירות גם זמן פנוי ולא דורשות מהרופאים להשתעבד לעבודה וחמור מכך, מגדילות את הסיכון לטעויות פטאליות ופוגמות ביכולת שלהם למצות את כישוריהם, ועוד דבר לא פחות חשוב: תחושת שליחות אמיתית הנובעת מהידיעה כי הם מעניקים שירותים רפואיים ברמה גבוהה מאוד למי שאחרת לא הייתה לו כל גישה אליהם.

למידע נוסף על ירדנה עובדיה לחצו כאן.

הפרחת השממה ביבשת השחורה

תחום נוסף שבו ידע ישראלי משפר את איכות חייהם של תושבי היבשת השחורה ואף מסייע בהצלת חיים הוא החקלאות.

בדומה לישראל, גם רוב מדינות אפריקה סובלות ממחסור במים ועל כן מתקשות לקיים חקלאות בהיקף שיזין את כל האוכלוסייה. מומחים חקלאיים ישראלים שמגיעים למדינות השונות ביבשת הצחיחה מנחילים לחקלאים המקומיים שיטות עיבוד מתקדמות ומודרניות המגדילות את היבולים, מתמודדות בהצלחה עם בצורות, מזיקים ושאר מרעין בישין, ובסופו של דבר תורמות לצמיחה באפריקה ולהקטנת הרעב.

עבודה לקצינים משוחררים ולוחמים לשעבר

אם סביב בתי החולים של ירדנה עובדיה והמומחים החקלאיים השונים שורר קונצנזוס כי הם מביאים ברכה של ממש לאפריקה, הרי שהקצינים המשוחררים והלוחמים לשעבר שמתפרנסים מאימון כוחות אלה ואחרים במדינות השונות ביבשת השחורה סופגים לא מעט ביקורת. למרבה הצער בחלקים נרחבים של היבשת השחורה שוררים סכסוכים עקובים מדם, וללוחמים הישראלים שתורמים מהידע והניסיון שלהם אין תמיד דרך לדעת לאן זולג הידע הזה ואת מי הוא משמש.

?