הלבנת שיניים או ציפוי שיניים?

בעבר רופא שיניים היה מזוהה בעיקר עם טיפול שורש, ובני האדם היו מגיעים למרפאת שיניים רק כששיניהם עמדו בסכנה קיומית. אבל המודעות ההולכת וגדלה לחשיבות הצד האסתטי של השיניים, ואיתן כמובן הפה כולו, הופכת טיפולי שיניים כמו הלבנה וציפוי, טיפולים שנועדו בעיקר לייפות את מראה הפה, ליותר ויותר פופולאריים (בדיוק כשם שהליכים רפואיים אסתטיים אחרים כמו המסת שומן, הגדלת חזה או הסרת משקפיים בלייזר זוכים לביקוש רב).

הפופולאריות של טיפולי שיניים אסתטיים הביאה לשיפור ניכר בהם: ציפויי השיניים שעשויים בימינו מחומרים מתקדמים, הטכניקות השונות להלבנת שיניים השתכללו מאוד, וגם המיומנות של רופאי שיניים בתחום הטיפולים הדנטליים האסתטיים השתפרה פלאים.

לשני סוגי הטיפולים האלה – ציפוי שיניים והלבנתן – מטרה דומה: לאפשר לאדם לחייך בפה מלא, כשהוא יודע שמדובר במראה אסתטי ומושך, וללא הבושה הנלווית לפתיחת פה שחלק מהשיניים בו צהובות, מוכתמות, סדוקות או עקומות. כמובן שישנם גם הבדלים בין שני סוגי הטיפולים, וכדאי לדעת מתי כדאי להשתמש בכל אחת מהן עוד לפני שמגיעים לרופא שיניים.

הלבנת שיניים – פשוט ובטוח

קפה, תה, סיגריות, יין אדום – כל אלה הופכים את השיניים הלבנות איתן נולדנו לצהבהבות. גם הגיל, כמו באזורים אחרים בגוף, נותן את אותותיו ומעכיר את החיוך שלנו. הפיתרון: הלבנת שיניים.

ההלבנה היא הליך פשוט ובטוח, המבוסס על כך שמי חמצן – המרכיב הפעיל בחומר המשמש להלבנה – מתפרקים למולקולות של מים ושל חמצן ואלו מעלימים את הפיגמנט שגרם לצבע הלא אסתטי. לפני הלבנה מומלץ לעבור גם אצל שיננית, על מנת שזו תסיר את האבנית ולמעשה תכין את השיניים להבהרה.

למידע נוסף על הלבנת שיניים לחצו כאן.

במרפאות שיניים רבות מתבצעת הלבנתן של השיניים בסיוע LED – קרני האור מחדירות באפקטיביות את החומר המלבין אל השיניים (כשהחניכיים, השפתיים והעיניים מוגנים כמובן מפניהן) ובכך מקצרות את התהליך. שיניים שהולבנו עלולות להצהיב מחדש, ורצוי לשמור עליהן. בפרט כדאי להימנע מעישון, ובכך ליהנות לא רק ממראה אסתטי יותר ושיניים צחורות אלא גם מבריאות משופרת.

בימינו ישנן גם לא מעט ערכות ביתיות המאפשרות הלבנתן של שיניים צהובות ומוכתמות. אמנם הן פחות אפקטיביות מאלה הנמצאות בשימוש רופאי שיניים (אחוז החומר הפעיל בהן נמוך יותר), אולם במקרים קלים יחסית הן בהחלט יכולות לענות על הצרכים ולהעניק לאדם חיוך מנצח (שלא יימחק בשל עלות הטיפול…)

ציפוי שיניים – לא רק גוון חדש

ציפוי שיניים פותר לא רק בעיות צבע אלא גם בעיות אחרות: שן סדוקה, מרווח לא אסתטי בין שיניים או שן עקומה. גם כשהצבע של השן הוא כזה שהלבנת שיניים כבר לא יכולה לשנות משמעותית, הפיתרון הוא ציפוי.

החומר המקובל ביותר לשם הציפוי הוא חרסינה. מדובר בקליפה דקה המוצמדת אל השן (בצד החיצוני שלה, כמובן) ומעניקה לה מראה שלם, אחיד ויפה. על מנת שהציפוי לא יבלוט יתר על המידה, נדרשת השחזה קלה של השן בטרם ההדבקה והדבר מבוצע בהרדמה מקומית.

טיפול שיניים מתקדם במיוחד בתחום זה הוא ציפוי שיניים לומינירס. לומינירס הוא פטנט של חברה אמריקאית (ורק רופאי שיניים שהוכשרו על ידי חברה זו ונציגיה בארץ מוסמכים לבצע טיפול בשיטה זו) המאפשר יצירת ציפויי חרסינה דקיקים במיוחד – 0.2 עד 0.3 מ”מ לעומת חצי ס”מ בציפוי “רגיל”. הלומינירס לא מתאים לציפוי שן בודדת, אלא רק כשרוצים לצפות קשת שלמה של שיניים, ובמקרה כזה הדקיקות מייתרת את ההשחזה ואת ההרדמה המקומית, והופכת את כל התהליך לפשוט ומהיר.

 לייעוץ אישי בקרו באתר: www.dr-tzohar.co.il

?