אנשי עסקים שבראו אימפריה כלכלית יש מאין

ישנם אנשי עסקים מובילים שירשו אימפריות – שרי אריסון, למשל – וישנם מי שלמרות תנאי פתיחה לא פשוטים, ואולי דווקא בזכותם, הצליחו להתרומם ולהפוך לאנשי עסקים מובילים, אמידים ובעיקר פורצי דרך שמהווים השראה לרבים אחרים. שלוש דוגמאות כאלה הן דוד עזריאלי, ירדנה עובדיה ורענן כץ.

דוד עזריאלי

דוד עזריאלי נולד בשנת 1922 בפולין. הוריו נהרגו במהלך מלחמת העולם השנייה והוא עצמו עבר תלאות רבות עד שהגיע בדרך לא דרך לארץ ישראל.

הקשיים אפיינו את חייו גם בהמשך הדרך, כשנאלץ להפסיק את לימודי האדריכלות בטכניון עקב מלחמת העצמאות, בה השתתף כקצין ולחם בקרבות לטרון.

אולם למרות היתמות והמצוקות האחרות, עזריאלי לא נשבר. הוא היגר לקנדה, שאז (1954) עדיין לא הייתה המדינה הכל כך מודרנית ומתקדמת שהיא היום, והחל לעסוק בנדל”ן.

החושים החדים של המהגר הצעיר סייעו לו לזהות הזדמנויות אטרקטיביות ולאט לאט החברה שלו צמחה והתפתחה.

היכולת שלו לראות את הנולד הפכה אותו לשם דבר גם בישראל – ב- 1982 הוא החל לבנות את קניון איילון, הקניון הראשון בישראל, ולמעשה עזריאלי הוא זה שהביא לארץ את תרבות הקניונים, כך שאך טבעי הוא שהקניון הנקרא על שמו, השוכן כמובן במגדלים הנקראים על שמו, יהפוך לאחד הבולטים בישראל.

ירדנה עובדיה

ירדנה עובדיה נולדה בשנת 1949 במרוקו. יחד עם הוריה עלתה לארץ בהיותה פעוטה, וסבלה מעוני ודלות לאחר שהמשפחה נשלחה לדימונה, והאם והאב התקשו למצוא עבודה קבועה שממנה יוכלו לפרנס את 5 ילדיהם.

כבר בהיותה בת 14 החלה ירדנה עובדיה לתמוך בהוריה ולסייע בפרנסת המשפחה, כשעבדה בעבודות רבות, שעות ארוכות מדי יום, ואף נאלצה לעזוב לשם כך את ספסל הלימודים.

למרות הקשיים של כל בת מהגרים, פלוס אלה הייחודיים למי שמצאו עצמם בעיירות פיתוח שאינן מאפשרות צמיחה אמיתית, ועל אף היותה אישה בעולם עסקי שנשלט אז בידי גברים, הייתה ירדנה עובדיה נחושה בדעתה להצליח – בעיקר כדי להעניק לילדיה ילדות מרובת אפשרויות ומאושרת יותר.

קפיצת דרך אחת נרשמה כשירדנה ובעלה עברו לפתח תקווה ופתחו מינימרקט משפחתי. זינוק נוסף התרחש כשירדנה עובדיה נענתה להצעה של משפחת עולים חדשים אותה הכירה מפ”ת וטסה לקאזאן שם פגשה אנשי עסקים מקומיים, ולמרות שלא ידעה מילה ברוסית, החלה לנהל איתם עסקים, והצעד המשמעותי ביותר היה זיהוי הזדמנות של פעם בחיים עת נפגשה עם נשיא גינאה המשוונית – פגישה שבעקבותיה בנתה ירדנה עובדיה שני בתי חולים במדינה.

שני בתי החולים כבר הפכו את עובדיה לאשת עסקים מוכרת ובולטת, ושינו לא רק את חייה שלה אלא גם את חייהם של תושבים רבים בגינאה, אחת המדינות הקטנות באפריקה.

לפרטים נוספים על ירדנה עובדיה צפו בסרטון כאן.

רענן כץ

בניגוד לדוד עזריאלי וירדנה עובדיה, רענן כץ נולד בארץ, בגבעת ברנר. ילדותו עברה עליו בקיבוץ דפנה וגם משפחתו חיה בצנעה רבה, כך שכשסיים את שירותו הצבאי היה עליו לדאוג לעצמו ללא כל עזרה ולבנות את חייו במו ידיו.

כץ טס לארה”ב, והצטרף להארלם גלובטרוטרס, קבוצת להטוטני הכדורסל, כאחד השחקנים הלבנים שמשתתפים במופע הבידורי הפופולארי מאוד באותם ימים. את מעט הכסף שהרוויח חסך, והשקיע אותו ברכישת דירות ישנות או מוזנחות ובשיפוצן – כדי למכור אותן ברווח נאה.

לאחר מספר שנים החליט כץ לעבור מדירות מגורים למתחמי קניות, ולפעול על סמך אותו עיקרון: לקנות מתחמים מדשדשים ולשדרג אותם. כיום בבעלותו של רענן כץ כ- 50 מתחמי קניות בבוסטון ובמיאמי, והיקף עסקיו נאמד במאות מיליוני דולרים בשנה.

?