לקנות מקל סנוקר – שאלות ותשובות

מה החיבור בין הכת לגוף המקל ואיך הוא משפיע על איכות המקל? החיבור בין הכת וגוף במקל סנוקר הוא המקום שבו אתה מבחין בחלק  (שבדרך כלל) הכהה יותר שנכנס לגוף המקל. למרות שחיבור זה אינו משפיע כלל על פעולת המקל, הוא מצביע על איכות. מקל עם חיבור ממוכן (שבו רואים נקודות חדות מאוד בחיבור) הוא בדרך כלל פחות איכותי מהסיבה שרוב היצרנים שומרים את גופי המקל הטובים יותר שלהם למקלות סנוקר עם חיבור בעבודת יד. אפשר גם לאמר לגבי מקל עם יותר נקודות בחיבור שזה גם מורה על איכות כי זה דורש יותר עבודה והשקעה במקל.

האם אפשר לשחק עם מקל סנוקר, או בכל מקל עם קוטר קטן יותר, ולהכות חזק בכדורים או שכדאי לקנות מקל שמיועד לכך?

לרוב שחקני הסנוקר יש מקל עם ראש של 8 עד 10 מ”מ . יש כאלה שמשתמשים במקלות שלהם למכות חזקות כמו מכות פתיחה אבל יותר ויותר שחקנים קונים מקל שמיועד לכך. מכות כאלה גורמות להתבלות רבה לראש המקל וכך תצטרך להחליף לעיתים תדירות יותר את ראש המקל שלך וכן גוף המקל יתעקם לך מהר יותר. למרות זאת אם אתה רגיל למקל שלך ויכול לפזר את הכדורים בצורה טובה עדיף להמשיך ולהשתמש בו.

שמעתי שעם ראש גדול במקל סנוקר אפשר להוציא יותר סחרור מהכדור אבל קשה יותר לפגוע במרכז הכדור. האם זה אומר גם שראש קטן הוא גם עדין יותר, ושבמכות עם הרבה סחרור, כמו מכת מסה, יכולים לפגוע טוב יותר בכדור? חוץ מאשר למרוח גיר האם יש עוד דרכים לשמור על ראש של 8 מ”מ?

אם יש לך ראש של 8 מ”מ והוא מחובר היטב למקל סנוקר אז אתה יכול לבצע את כל סוגי המכות ללא נזק לראש בנוגע למכות כמו מכת מסה, במכות אלה משקיעים הרבה יותר מאמץ שמכוון לראש יותר מאשר במכה רגילה אז אם תשתמש בהם פעמים רבות סביר להניח שהראש ישחק מהר יותר אבל זה לא יגרום לנזק. בגלל זה נסה להשתמש במכות אלה רק כשאין ברירה וטפל בראש שלך הרבה (שמור על הצורה). אם אתה משתמש הרבה במכות אלה אתה יכול גם לנסות ראשים קשיחים יותר כמו אלה של חברת         טרייאנגל, כי הם יחזיקו מעמד יותר זמן, אבל כדאי לנסות כמה סוגים ולבחור ראש לפי העדיפות האישית שלך.

אם הראש גדול יותר האם זה אומר שהמכה מעניקה פחות סחרור לכדור? או שזה תלוי בצורת הראש?

כללית, כמות הסחרור תלויה הרבה יותר בטכניקה ובתזמון של המכה שלך. יש שחקני סנוקר מקצועיים שיכולים לייצר יותר סחרור עם ראש של 10 מ”מ מהרבה שחקני סנוקר שמשתמשים בראש של 8 מ”מ. למרות שבדרך כלל קל יותר להעניק סחרור עם ראש קטן יותר, אבל עם ראש קטן יותר הרבה   יותר קל להעניק סחרור גם כשלא תכננת זאת, במיוחד כשאתה תחת לחץ, כי תנועת המכה תהיה פחות חלקה. שוב, הרבה תלוי בעדיפות האישית שלך בבחירת גודל הראש.

איך אני יכול לדעת אם מקל מסויים לא מתאים לי או שהוא פשוט חדש ואני צריך לשחק איתו קצת? זה חשוב במיוחד אם אני קונה מהאינטרנט כי יהיה קשה מאוד להחזיר את המקל.

תזדקק לפחות ל- 4-6 שבועות עם מקל הסנוקר שלך כדי לדעת אם הוא באמת מתאים לך. בזמן הזה יהיו תקופות טובות ולא טובות (בתקווה שיהיו יותר טובות)… נסה בתקופות הלא טובות להמשיך להאמין ביכולות שלך. אתה צריך לזכור שאתה קונה מקל סנוקר שמתאים לשיטת המשחק שלך. מקל חדש יכול לשפר לך את המשחק בצורה משמעותית אבל אל תצפה לניסים. אבל אם תשחק איתו הרבה ותתאמן איתו תתחיל להכיר את המקל החדש ותתחיל לאהוב אותו.

למידע נוסף על סנוקר וביליארד בקרו באתר: www.billiards.org.il

מה ההבדל בין מקל מעץ אש למקל מעץ מייפל? האם האחד יותר טוב מהשני?

במראה עץ מייפל בהיר וחלק יותר ולעץ אש יש סיקוסים כהים וברורים.  בדרך כלל עץ אש הוא יותר גמיש ומייפל יותר קשוח. למרות זאת אפשר למצוא מקלות מעץ מייפל עם לא מעט גמישות. כללית, איכות המקל תלויה הרבה יותר בחתיכת העץ הספציפית שממנו הוא עשוי ופחות בסוג העץ. עדיין עדיף לבחור בגמישות של אש, אלא אם תמצא מקל מייפל שמאוד מתאים לך.

יש הבדל בין נרתיק בד/פלסטיק לנרתיק ממתכת? האם נכון שבנרתיקים מסוימים שבהם הראש נוגע בדפנות הנרתיק נגרם נזק למקל?

עדיף בדרך כלל לבחור בנרתיק ממתכת, בגלל שהוא יקר יותר יש לו גם ריפוד איכותי יותר. ריפוד טוב זה מספיק להגן על המקל בזמן נסיעה. גם כך נרתיקי פלסטיק גמיש הולכים ונעלמים בימים אלה.

הפוסט נכתב על ידי צוות המומחים של רשת לינקולן ביליארד.


להשמיע את דעתך

?