איך בונים תכנית עסקית ריאלית ואיכותית?

צריכים לבנות תכנית עסקית? חשוב שתבנו אותה כמו שצריך! כאן תוכלו ללמוד איך לבנות תכנית עסקית שתשרת אתכם ושתוכלו להפיק ממנה את המרב.

מה זה בכלל תכנית עסקית?

תכנית עסקית היא תכנית, בעזרתה בעלי עסקים יכולים לבחון את היכולות של העסק שלהם ואת הפוטנציאל שלו. יתר על כן, התכנית העסקית מחייבת את הבונה אותה לחשוב מהן דרכי הפעולה שלו להמשך וכיצד הוא מתכנן להחזיר את השקעותיו ואפילו להתחיל להרוויח באמצעות העסק שלו.

תכנית עסקית – התזמון

לפני שנענה על השאלה איך בונים תכנית עסקית חשוב לציין, שמומלץ לבנות אותה לפני פתיחת העסק. זאת משום שבעזרת התכנית העסקית תוכלו לקבל צפי של הוצאות והכנסות וכך לדעת אם בכלל שווה לכם לפתוח את העסק. והיות שעצם פתיחת העסק כרוכה בהגעה אל רשויות המס ולעתים גם אל משרדי הרשויות המקומיות ולשם כך יש להשקיע זמן רב, עדיף לא לעשות זאת לפני שאתם בטוחים לגמרי שאתם מעוניינים בפתיחתו.

חוק מספר אחד

תכנית עסקית חייבת להיות מדויקת וברורה ככל הניתן על מנת שתדעו בכל שלב מה בדיוק עליכם לעשות, עם מי אתם צריכים ליצור קשר ומהן ההוצאות הצפויות לכם. לשם כך דרושה היכולת להכיר את עולם העסקים ואת דרכיו. זוהי הסיבה לכך, שמומלץ להיעזר לשם בניית תכנית עסקית באנשי מקצוע מנוסים, שיוכלו לתרום לכם מהידע והניסיון שלהם בתחום זה ועל כך נרחיב בהמשך.

תכולת התכנית העסקית

לכל תכנית עסקית יש מרכיבים שצריכים להיות בה. ראשית, יש לכתוב תיאור מדויק של העסק מבחינת המוצר או השירות שהוא מציע ולהוסיף גם את קהל היעד והדרכים להגיע אליו ולשווק ולמכור לו. שנית, יש להציב מטרות ויעדים, שכוללים את דרכי ההגעה אל מטרות ויעדים אלה כולל שיתופי פעולה וכדומה. במידה ועליכם להיעזר במשקיעים, לשוב לבנות את אופן הצגת המוצר או השירות בפני המשקיעים הפוטנציאליים כדי להקל עליכם לגייס אותם. החלק הקריטי האחרון הוא פירוט של דרכי השיווק כולל מיתוג של העסק. לדוגמא, אם אתם רוצים לבנות קניון בתל אביב, חשוב שתחשבו את כל ההוצאות הכרוכות בהקמת המיזם הזה מראש ותראו תמונה ריאלית של ההשקעות שאתם צפויים להשקיע בעתיד הקרוב

להשקיע בשביל להצליח

כאמור, תכנית עסקית צריכה להיות מדויקת וברורה והיא אמורה להיות כך גם לקוראים חיצוניים. כלומר, אם תרצו להכניס שותפים או משקיעים, הם ודאי ירצו לקרוא אותה וסביר להניח, שהם כבר קראו תכניות עסקיות בעבר והם יודעים בדיוק מה לחפש בהן ובמה להתמקד.

כדי שהתכנית העסקית שלכם תהיה מוצלחת ומושכת ובעיקר – ריאלית ואיכותית, חשוב שתיעזרו ביועץ עסקי מומחה ומנוסה, שיוכל לעזור לכם לחשוב על דברים שעוד לא חשבתם עליהם ולראות את הדברים עוד כמה צעדים קדימה ולתת לכם פרספקטיבה יותר ריאלית לגבי מה שמצפה לכם, מה שאתם צריכים וכיצד ניתן להשיג זאת. אם כן, מדובר על השקעה של סכום כספי, אבל כזו שתחזיר את עצמה ומהר!

“במידה ותרצו לבנות עסק במדינה אחרת, תבנו תכנית עסקית שלא מתעלמת מהחוקים שחלים באותו המקום. לדוגמא, אם יש לכם דרכון פורטוגלי (כמו זה). ואתם מתכננים לפתוח עסק באיחוד האירופאי, תציבו לעצמכם יעדים של רווחים ביורו ואל תשכחו להתחשב בעובדה שהמיסוי באירופה שונה מזה שיש בארץ.

?