האתגר בהכנסת מנהל מ”בחוץ” לתוך הארגון

גיוס מנהל חדש, מחוץ לארגון, מכפל בתוכו אתגרים רבים. המנהל הנכנס אינו מכיר את התרבות הארגונית, את הנורמות והערכים הלא מדוברים המאפיינים את החברה ואת עובדיה. לכן עליו לבוא פתוח וללמוד את הארגון ואת אופן התנהלותו, גם זו הלא מדוברת. על המנהל הנכנס לדאוג לקבל חניכה מהמנהל היוצא ולקבל כמה שיותר ידע על הארגון ועובדיו. מנגד, מנהל חדש צריך להתמקם באופן כזה שייתפס כבעל סמכות בעיני העובדים. לכן, האתגר המרכזי איתו מתמודד מנהל בארגון חדש הינו היכולת להחזיק את המתח ולאזן בין “המנהל היודע” לבין “המנהל הלומד”. מצד אחד עליו להישאר פתוח וללמוד מהעובדים והעמיתים את אשר עליו ללמוד בכדי להצליח בארגון. אך במקביל עליו להביא כבר מההתחלה את הערך מוסף שלו כמנהל בעל דעה וחשיבה עצמאית.

יש להניח כי מנהל שעם כניסתו לתפקיד ינהג ביהירות, ישדר שהוא “יודע הכול”, מבלי שיהיה קשוב לאחרים וייצר קשרים ומערכת של אמון, יעורר אנטגוניזם ויהיה לו קשה מאד להתמקם בצורה טובה בארגון. מנגד, מנהל שיהיה “תלמיד נצחי” וכל הזמן רק יילמד, יקשיב, מבלי לתת ביטוי לדעותיו ותפיסותיו, עלול להיתפס כמנהל “ללא עמוד שידרה” וגם הוא עלול לעורר, בסופו של דבר, חוסר הערכה בקרב כפיפיו. היכולת לאזן בין השניים חשובה מאד. לכן, עם כניסתו של מנהל חדש ישנה חשיבות רבה ללוות מנהלים בכניסה לתפקיד ולאפשר להם ייעוץ למנהלים ופיתוח מנהלים בכדי שיוכלו להיות ברפלקסיה תמידית ולבחון את ההתמודדות עם הכוחות השונים.

כניסה של מנהל חדש לתוך הארגון

כניסה של מנהל חדש לתוך הארגון הינה בעלת משמעויות רבות. אחת מהן הינה “ערעור” יחסי הכוחות שהיו קיימים עד כה. ייתכן שלמנהל הקודם הייתה העדפה כלפי עובדים מסוימים, ופתאום לא בהכרח שהמצב שהיה ימשיך כמות שהיה. התנהלות שעלולה לערער את הסדר הקיים. כניסתו של מנהל חדש היא גם הזדמנות עבור עובדים שהיו פחות “מיודדים” עם המנהל היוצא, לתפוס מקום ולהתבלט. מצב זה יכול לעורר חרדה בקרב העובדים על ידי כך שזה מערער את מקומם ה”טבעי”, ודורש מהם להתמקם מחדש בפני המנהל הנכנס. לכן רצוי כי המנהל הנכנס ייגלה רגישות ויינסה  לייצר תחושת ביטחון בקרב העובדים ויימנע מלעורר את החרדה שכבר קיימת בקרבם. בנוסף, למרות הידע שצבר המנהל החדש מהמנהל “היוצא” והסיפורים ששמע על האנשים עליו לנסות, כמה שאפשר, להיות “טאבולה ראסה” (לוח חלק) ולא לתת לדעות הקודמות של אותו מנהל, להשפיע על תפיסתו את העובדים שלו.

ייעוץ למנהלים חדשים בארגון

מכיוון שהאתגר בתפקיד ניהולי הוא רב, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במנהל חדש, שמגיע מחוץ לארגון, ישנו צורך ללוות את המנהל ולתת לו ייעוץ למנהלים מרגע כניסתו לארגון לאורך השלבים השונים. ייעוץ ופיתוח מנהלים, מאפשר לייצר מרחב של התבוננות וחקירה משותפת שמאפשרת למנהל לחפש אחר האיזונים והבלמים הנכונים עבורו ולמקסם את ההזדמנות הטמונות בכניסה לארגון ולתפקיד חדש. מרחב זה עשוי לסייע למנהל להימנע מ”ליפול” למלכודות שבאמצעות ראייה מפוקחת הוא יכול להתעלות מעבר אליהם ולחתור להצלחה ניהולית.

פוסט מאת: צוק ייעוץ למנהלים

?