בחירת צעצועים לילדים

מבוגרים רבים נתקפים חששות ואף חרדה ואימה כשהם נדרשים לקנות צעצוים לילדים ומתנות לילדים. אם אדם בוגר שמקבל מתנה שאינה לרוחו יודע, ברוב המקרים, להסוות את עוגמת הנפש לנוכח השי המתסכל, הרי שילדים – שוב, ברוב המקרים – יחצינו את האכזבה ויעבירו אותה אל נותן המתנה הלא רצויה.

גם המבחר העצום של צעצועים לילדים, שמצד אחד מעניק אפשרויות בחירה רבות לכל הגילאים ולכל הטעמים, עשוי לגרום גם למצוקה בקרב רוכשי המתנה שמרוב עצים (ופלסטיקים) כבר מתקשים לראות את היער ואת היעד: מתנה שתגרום לזאטוטים לפרוץ בצווחות גיל, להתחיל לשחק מייד עם הצעצוע החדש ולהפוך את נותן אותה מתנה לגיבור האירוע ולמושא למבטי קנאה משאר אלה שכשלו במשימה.

צעצועים לילדים – כל האפשרויות, כל השאלות, כל התשובות

בחירת צעצועים לילדים דורשת תכנון ומחשבה תחילה. האם אתם מעדיפים להיות מקוריים או ללכת על בטוח ולהביא מתנה “כמו כולם”? האם אתם חובבי מותגים או מאלה שמבינים כי אפשר לקנות צעצועים ומתנות לילדים גם אם לא מוטבעת עליהם דמות טלוויזיונית או קולנועית זו או אחרת? האם אתם מאמינים כי צעצועים לילדים צריכים להיות דידקטיים ומשפרי התפתחות או שלתפישתכם אפשר לרכוש גם מתנות שהן “רק” כיפיות? האם אתם אוהבים לבחור בהתאם לטעמכם ולהפתיע את הילד מקבל המתנה, או שאתם מעדיפים להתייעץ איתו (או עם הוריו, כשמדובר בפעוט)?

באופן טבעי, לשאלות אלה אין תשובה חד-משמעית. יחד עם זאת, מומחים רבים בתחום צעצועים לילדים ממליצים על רכישת צעצועים מחומרים טבעיים (עץ, בד וכו’) ולא מפלסטיק – ילדים מרגישים נוח יותר עם דברים טבעיים וגם כדור הארץ ישמח לקבל מתנה בדמות שימוש בחומרים שאינם מסכנים את עתידו.

רצוי גם לחפש מתנות לילדים המשלבות בין תרומה להתפתחות ולבין כיף – והמבחר הגדול של צעצועים לילדים, לצד המודעות לחשיבות השילוב, יאפשר לכם למצוא בקלות מתנה שכזו. מצד שני, אין שום סיבה לוותר על מתנה שהיא “כיפית” בלבד: הילדים בוודאי שלא יתלוננו, והמתנה הרי מיועדת להם ולא להוריהם…

המלצה נוספת היא להעדיף חנויות קטנות, בטעם של פעם, או דוכנים בירידים ושווקים, שם אפשר למצוא מתנות מקוריות ויפהפיות – למגוון צעצועים בקרו באתר www.c-toys.co.il

מתנות לילדים לפי גיל

הפרמטר המרכזי בקניית צעצועים לילדים, או כל מתנה אחרת, הוא הגיל, שהרי אין דין פעוט בן שנתיים כדין ילדה בת שבע, וגם אם כל ילד הוא עולם ומלואו ובעל העדפות וצרכים ייחודיים, וגם אם לא כל בני הארבע למשל נמצאים באותו שלב התפתחותי (מוטורית, רגשית וקוגניטיבית), הרי שישנם גם לא מעט קווי דמיון בין בני אותו גיל:

לגיל שנה כדאי לרכוש צעצוע הקשור לחוט ושאותו התינוק מושך אחריו (לפיתוח שווי המשקל), קוביות לגו גדולות (לפיתוח המוטוריקה) או בימבה. בני השנתיים ישמחו לקבל עגלות מסוגים שונים (עגלה של בובה, עגלה לקניות וכו’) המסייעות להם במשחקי דמיון שונים, צעצועי אמבטיה, מטבחים מאובזרים וכלי נגינה (אם כי הורים חובבי שקט ינעצו בכם מבטי תוכחה אם תביאו לילד שלהם גיטרת צעצוע קולנית…)

צעצועים לילדים בני שלוש מתחילים להיות מורכבים יותר, וגם פאזלים בני 25-50 חלקים, אביזרים המשמשים ליצירה ותכשיטים נוצצים הם מתנות פופולאריות. בגיל ארבע כבר יש לילדים חיי חברה עשירים למדי – משחקי חברה ותיאטרון בובות הם מתנות מצוינות. לבני החמש כבר אפשר להעניק משחקי חשיבה או בובות שבהן הם יטפלו במסירות ובאהבה. לילדים שכבר למדו לקרוא אפשר להעניק ספרים – מתנה שמרחיבה את אופקיהם, מעשירה את עולמם ומעניקה להם שעות רבות של הנאה, גם בעידן האייפדים והאייפונים.

?