ירדנה עובדיה – כדאי גם ללמוד ולפרגן

בשנים האחרונות, עם התעוררות המודעות הציבורית לסכנות הטמונות בפערים ההולכים ומתרחבים בין עניים ועשירים, מתגברת גם – בצדק ושלא בצדק – הביקורת על אנשי העסקים המצליחים. חלק מהביקורת היא כאמור מוצדקת, שכן במקרים רבים הרוויחו אותם אנשי עסקים הון עתק על חשבון הציבור הרחב.

גם אם הדבר נעשה כחוק, בין אם עקב אוזלת ידה של הממשלה ובין אם עקב מדיניותה השנויה במחלוקת, ניתן להבין את אלה היוצאים כנגד השיטה הכלכלית הרווחת וכנגד הטייקונים שמנצלים את חסרונותיה. גם החיים הראוותניים יתר על המידה, מנקרי העיניים, של חלק מעשירי ארצנו, מייצרים, באופן טבעי, לא מעט כעס, אם כי כדאי לזכור שחלק מרגשות השליליים כלפי אנשי העסקים המצליחים אינם ב”אשמתם” אלא נובעים מקנאה.

ירדנה עובדיה, שכמה מהאירועים המשפחתיים שערכה בשנים האחרונות היו מהמפוארים בתולדות ישראל, אינה מתרגשת מהביקורת. היא שבה ומדגישה שהיא לא מחפשת שיבינו אותה, וכי היא אינה רודפת כבוד. מטרתה היחידה, לדבריה, היא לאפשר לילדיה את מה שנמנע ממנה לאחר בילדותה בדימונה, והחתונה הגרנדיוזית שערכה לבתה אורטל או הבר מצווה של נכדה לידור הם בסך הכל חלק מהפיצוי על הילדות הדלה שלה עצמה ותגמול על המאמצים העצומים שהשקיעה בדרך לפסגה – ואכן גם אלה שמבקרים את הטייקונים השונים על אורחות חייהם (למשל נוחי דנקנר, שיומיים לפני שחצי מיליון איש יצאו לרחובות למחות על המדיניות הכלכלית חברתית בארץ, חיתן את בנו באירוע ראוותני שחיבר בין הון ושלטון, ולאחר מכן התגלה שהיקף חובותיו עולה בהרבה על היקף נכסיו), מתקשים לעשות זאת כשמדברים על ירדנה עובדיה, מי שעלתה לארץ ממרוקו בהיותה ילדה קטנה, הצטופפה עם הוריה וארבעת אחיה בדירה בת 48 מ”ר, נאלצה לעזוב את בית הספר בגיל 14 ומאז עובדת שעות רבות מדי יום כדי לפרנס את עצמה ואת משפחתה.

גינאה המשוונית – נשק וגם בתי חולים

עסקאות נשק עם משטרים שונים באפריקה תמיד מושכות תשומת לב וביקורת, וגם אלה שרקמה ירדנה עובדיה עם משטרו של תיאודור אוביאנג, הנשיא הכוחני מאוד של גינאה המשוונית (שלזכותו ייאמר כי קידם את מדינתו ואת עמו), משכו אליה אש. יחד עם זאת חשוב לזכור שבצד השני של העסקאות בהן תיווכה עובדיה עומדים גופים אמינים, רציניים ומוערכים כמו התעשייה הצבאית ומספנות ישראל – ושבסופו של דבר תעשיית הנשק בישראל התקיימה לפני ירדנה עובדיה ותמשיך להתקיים גם אחרי ירדנה עובדיה, מה גם שהיא מפרנסת משפחות רבות בארץ.

בנוסף לעסקאות הנשק, סייעה ירדנה עובדיה בהקמת בתי חולים בערים באטה ומלאבו. בתפקודו של בית החולים הראשון התגלו ליקויים, שתוקנו, ובכל מקרה מדובר בפרויקטים שסיפקו משכורות נאות לרופאים ישראלים (שלמרבה הצער בארץ מתקשים לגמור את החודש עקב כשלי הרפואה הציבורית) ותרמו רבות לבריאותם של תושבי גינאה המשוונית.

האירועים המשפחתיים – ונציה, אייל גולן וחתן בר מצווה מעופף על מטאטא

האירועים המשפחתיים שערכה ירדנה עובדיה סוקרו בהרחבה בתקשורת, בשילוב של התפעלות רבה והסתייגות קלה.

חתונתה של בתה אורטל, למשל, נערכה בחוות רונית, שהוסבה ללילה אחד לוונציה הקסומה, כולל התעלות הציוריות והגונדולות הססגוניות. בין האמנים שהופיעו בחתונה, שעלותה נאמדה בכ- 7 מיליון ₪, היו אייל גולן, שרית חדד ומשה פרץ ובאופן כללי כל פרט ופרט באירוע היה מוקפד ומושקע במיוחד.

בבר המצווה של לידור, נכדה של ירדנה עובדיה, התפאורה הייתה בסגנון הוגוורטס, בית הספר המפורסם לקוסמים מספרי הארי פוטר. חתן השמחה הגיע רכוב על מטאטא, אל אייל גולן ומשה פרץ הצטרף עומר אדם וגם באירוע זה נהנו אורחיה של עובדיה מהנדיבות הרבה של עובדיה, הרצון שלה להעניק למשפחתה ולאורחיה אהבה – ומערב בלתי נשכח.

?