עשייתו ותרומתו של שר שלום ג’רבי כראש השירות לאומי אזרחי

בקיץ 2010 מונה שר שלום ג’רבי לתפקיד ראש רשות השירות הלאומי אזרחי. מאז פעל ג’רבי רבות להגדלת מספר המתנדבים והמתנדבות, להרחבת מגוון הדרכים בהן יכולים המתנדבים והמתנדבות לתרום לחברה בישראל, לשיפור תנאי השירות ובפרט להתאמתם לאוכלוסיות בעלות צרכים ייחודיים ובאופן כללי לחיזוק מעמדו של השירות הלאומי אזרחי, שכידוע מהווה נדבך מרכזי בלכידות החברתית בארץ.

לימודים בישיבה, שירות בצבא, תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי

שר שלום ג’רבי הוא יליד 1969, נשוי לנילי ואב ל-5 ילדים. המשפחה מתגוררת במצפה יריחו. ילדותו של שר שלום עברה עליו בכרמיאל, את לימודי התיכון שלו עבר בישיבת כפר הרא”ה השייכת לתנועת בני עקיבא, ולאחר מכן למד בישיבת ההסדר קרית שמונה, לחם בחטיבת גולני ושירת כקצין שלישות (הגיע לדרגת רב סרן במיל’). לג’רבי תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי (אוניברסיטת בן גוריון) וכן תואר ראשון בחינוך. לפני הגעתו לתפקיד ראש רשות השירות הלאומי אזרחי הוא כיהן בין השאר כמזכ”ל המפד”ל (המפלגה הדתית לאומית אשר התמזגה לתוך “הבית הלאומי”) וכראש המטה של שר הרווחה (בתקופה בה כיהן בתפקיד זבולון אורלב).

שירות לאומי אזרחילכל המגזרים

לאורך כל שנותיו בתפקיד, פעל שר שלום ג’רבי על מנת לאפשר לכל מגזרי האוכלוסייה לקחת חלק בשירות הלאומי אזרחי.

בפרט הושקעו משאבים בעידוד בני המגזר החרדי להתנדב לשירות רב תועלת זה (הן למתנדב והן לחברה) ואף פותחו עבורם מסלולים ייחודיים, וכן נעשה מאמץ להגדיל את מספרם של בני ובנות המגזר הערבי אשר משרתים בשירות הלאומי אזרחי בדרך להשתלבות טובה יותר בחברה (הן מצידם והן מצד החברה בארץ). חשוב להדגיש כי הן במגזר החרדי והן במגזר הערבי נשמעו גם קולות התנגדות לצעדים אלה, וזאת מתוך חששות מובנים, אולם שר שלום לא נרתע מהקשיים וגם לא מאיומים אישיים שהופנו כלפיו, והמשיך לפעול לקירוב הלבבות וליצירת מצב שבו כל מי שחי בארץ ישראל יוכל וירצה לתרום לחברה.

דוגמה נוספת לכך היא סיוע לטרנסג’נדרים להתגייס במסגרת השירות הלאומי אזרחי.

שיפור תנאי השירות

תחום נוסף שבו ניכרת טביעת האצבע של שר שלום ג’רבי ברשות לשירות לאומי אזרחי היא תנאי השירות של המתנדבים והמתנדבות.

כך למשל פעל ג’רבי להקמת קרן שתסייע למתנדבים נזקקים (כפי שחיילים שנקלעים למצוקה כלכלית זוכים לסיוע), ודוגמה נוספת היא הסדרת טיפולי שיניים בחינם או במחירים נמוכים משמעותית.

כמו כן החל מ-2016 זכאים בני ובנות השירות הלאומי אזרחי לנסיעות חינם בתחבורה הציבורית (רכבות וקווי אוטובוס, למעט אלה של אילת והערבה), וזאת בעקבות שיתוף פעולה בין ג’רבי לבין שר התחבורה ישראל כץ.

למה שר שלום גרבי שם דגש על מניעת הטרדות מיניות?

בשנת 2014 השיקה רשות השירות הלאומי אזרחי קמפיין נרחב למניעת הטרדות מיניות במסגרות השונות בהן מתבצע שירות זה.

לנושא זה מיוחסת חשיבות רבה, הן לנוכח ההבנה כי מדינה מתוקנת אינה יכולה להרשות לעצמה מצבים שבהם צעירים וצעירות אשר רוצים לתרום לחברה יהיו חשופים למצבים מאיימים, והן לנוכח הרתיעה של מגזרי אוכלוסייה מסוימים להתנדב לשירות הלאומי עקב החשש מפני הטרדות שכאלה.

מגוון רחב יותר של דרכים לתרום לחברה

עוד מאפיין חשוב של השירות הלאומי אזרחי בימינו הוא המגוון הרחב יותר של דרכים בהן יכולים המתנדבים לתרום לחברה.

דוגמה טובה לכך היא היוזמה החדשה (משנת 2016) לאפשר למתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי אזרחי לבצע את השירות במסגרת ארגונים הפועלים למען רווחתם של בעלי חיים. אחת הסיבות לכך היא העברת הרשות לשירות לאומי אזרחי לאחריותו של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שאחראי גם על נושא זכויות בעלי החיים ומניעת הפגיעה בהם, וסיבה נוספת היא המודעות ההולכת ומתעוררת לנושא רווחת בעלי החיים השונים.

?