מהי מכירה פומבית ואיך אפשר לנצל אותה לטובתכם?

בדרך כלל עסקת קנייה ומכירה מבוססת על כך שלפריט הנרכש – בין אם מדובר בלחם, בין אם בכוס קפה, בין אם בחולצה ובין אם בדירה – מחיר קבוע, כשלפעמים ניתן לשנותו מעט על בסיס משא ומתן בין המוכר לקונה. במקרים שבהם ישנו פריט שלא ניתן לתמחר מראש ולקבוע מהו ערכו המדויק, והדוגמה הטובה ביותר לכך היא יצירת אמנות, הדרך המקובלת לבצע עסקה היא מכירה פומבית: כל מי שמתעניין באותו פריט מוזמן להשתתף במכירה, להציע סכום כסף שאותו הוא מוכן לשלם עבור הפריט, להעלות את ההצעה אם ישנם אחרים שגם הם מציעים סכומים גדולים יותר, ולבסוף מי שעבורו לפריט יש את הערך הרב ביותר, כלומר הוא מוכן לשלם את הסכום הגבוה ביותר, זוכה בפריט והמחיר הוא הסכום שעליו התחייב.

שיטה זו – שמהווה לא רק דרך מוצלחת למכור פריטים שאין להם ערך קבוע אלא גם הופכת במקרים רבים לחוויה מרתקת, ובנוסף נעשה בה שימוש במסגרת אירועי צדקה (כשלמשל הפריט ה”נמכר” יכול להיות ארוחת ערב עם שחקן מפורסם) – הונהגה כבר לפני למעלה מאלפיים שנה, וכיום, כמו דברים רבים אחרים, מתרחשת בלא מעט מקרים גם באינטרנט ולא רק במרחב הפיזי.

קראו עוד על מכירה פומבית בלינק הזה.

יודאיקה, ציוריםוגם פריטים נדירים

כאמור מכירות פומביות הן דרך מתאימה בעיקר כשעל הפרק יצירות אמנות, שבאופן טבעי אי אפשר לגזור את מחירן מעלות הייצור ועל כן נדרשת שיטת תמחור אחרת. בפרט מקובלת מכירת ציורים בדרך זו, וכך למשל במכירות פומביות בישראל תוכלו לזכות ביצירות של מנשה קדישמן, שמואל בק, מאיר פיצ’חדזה, אביבה אורי, יוסל ברגנר, יוחנן סימון, לאה ניקל ועוד אמנים מוכרים רבים אחרים כמו גם ציירים מוכשרים פחות ידועים וכן אמנים בינלאומיים.

תחום בולט נוסף בעולם המכירות הפומביות הוא חפצי היודאיקה למיניהם וגם תשמישי קדושה שונים, פריטי ריהוט עתיק וייחודי ועוד.

עוד אפשר לקנות דרך מכירה פומבית פריטים נדירים שהתגלגלו לשוק בדרך כזו או אחרת. כך למשל היה מי שקנה באחת המכירות הפומביות בעבר את המדליה של ג’סי אוונס מאולימפיאדת ברלין, מדליה שכמובן ערכה ההיסטורי הוא זה שהפך אותה לנחשקת, ועוד דוגמה היא בקבוק וויסקי נדיר שהתמורה ששולמה עבורו הייתה לא פחות מ-600,000$!

באופן עקרוני ניתן להציע במכירות פומביות כל דבר, כולל בתים, וגם לכך כבר היה תקדים (בארה”ב, בעקבות משבר הנדל”ן הגדול ב-2007, כשבתים רבים עוקלו עקב חוסר יכולת לעמוד בהחזרי המשכנתא).

בתי מכירות מהמאה ה-18 – וגם באינטרנט

מכירות פומביות נערכות בבתי מכירות ותיקים, שחלקם פועלים כבר מאז מהמאה ה-18, וגם באמצעים מודרניים כמו האינטרנט. ישנם גופים נוספים שעורכים מעת לעת מכירות שכאלה, ובפרט מוכרות המכירות הפומביות של משטרת ישראל, של ההוצאה לפועל ושל המכס.

בתי המכירות הפומביות המוכרים ביותר, אלה שהפכו זה מכבר למוסד מפורסם, הם סותבי’ס וכריסטי’ס. הראשון הוקם בשנת 1744, והשני “צעיר” יותר בכ-20 שנה. לשניהם שלוחות בכל רחבי העולם (לכריסטי’ס גם בישראל) וכן באינטרנט. גם בארץ ישנם בתי מכירות פומביות בעלי שם דוגמת גלריה תירוש ו-Winner’s, וכאמור גם הרשויות השונות מציעות מבחר פריטים באמצעות מכירה פומבית: המשטרה מציעה אבידות שלא נדרשו כמו גם פריטים שנתפסו בפעילות מבצעית, הדואר חבילות שאיש לא דרש אותן במשך שנה וחצי, הוצאה לפועל מוכרת בדרך זו פריטים מעוקלים, ואילו המכס מעמיד למכירה סחורות מוברחות וכאלה שמעולם לא נדרשו.

האם כדאי להשתתף במכירות פומביות?

מכירות פומביות הן כאמור לא רק דרך שמאפשרת רכישת פריטים שונים במחירים משתלמים, וליתר דיוק במחיר שאתם מוכנים לשלם ולא שקל יותר, אלא גם חוויה מעניינת, כך שבהחלט כדאי להשתתף במכירה שכזו – ובפרט אם מוצעים בה פריטים שמעניינים אתכם, ואתם בטוחים שלא תתפתו להציע מחיר שאינכם מסוגלים לעמוד בו.

?