10 עובדות על לימודי הוראה שלא ידעתם

אחד המסלולים היותר מבוקשים בארץ הוא לימודי הוראה – לפניכם 10 עובדות שלא ידעתם על לימודים מרתקים אלה.

1. במסלול העליסודי ניתן לבחור בין תעודת הוראה אחת או שתיים

מי שמבקש לעבוד בבתי ספר על-יסודיים, ובהתאם בוחר במסלול זה, יכול לבחור בין נתיב שכולל חוג לימוד אחד, ובהתאם מעניק תעודת הוראה אחת במקצוע אחד, לבין הנתיב שכולל 2 חוגים ובהתאם מעניק 2 תעודות הוראה בשני מקצועות שונים.

2. מסלול הכשרת אנשי חינוך בלתי פורמלי

לצד המסלולים שתפקידם הוא להכשיר אנשי ונשות מקצוע עבור מערכת החינוך הפורמלית – הן לגנים, הן לבתי הספר היסודיים, הן לבתי הספר העל-יסודיים והן למסגרות החינוך המיוחד – ישנם גם מסלולים שמכשירים אנשי מקצוע עבור החינוך הבלתי פורמלי.

תחום זה מהווה מסגרת משלימה למערכת החינוך ה”רגילה”, ובמקרים רבים חינוך זה משמש כמנוף רב עוצמה לחיזוק הקהילה ולהתנעת תהליכים חברתיים רבי חשיבות.

לימודים במסלול זה כוללים קורסים מהסוציולוגיה, הפילוסופיה וכמובן החינוך, ובוגריו יכולים לעבוד בארגונים חברתיים, מרכזים קהילתיים, במגזר הפרטי ועוד. בדקו כאן מסלולים מומלצים של לימודי הוראה.

3. ניתן להתקבל אל לימודי ההוראה גם ללא פסיכומטרי

בחלק מהמסלולים תעודת בגרות איכותית מספיקה כדי להתקבל, ואין כלל צורך בבחינה פסיכומטרית.

בדרך כלל ממוצע הבגרויות המשוקלל המינימלי נע סביב ה-90.

4. מועמדים בני 30 ומעלה יכולים להתקבל גם ללא בגרות מלאה

על-מנת להעניק הזדמנות גם למי שלא השקיעו בלימודיהם אבל מתאימים לעסוק בהוראה ורואים בתחום זה את עתידם, ישנם תנאי קבלה מיוחדים לבני 30 ומעלה.

במסגרת זאת ניתן להתקבל אל לימודי ההוראה רק על בסיס ציון פסיכומטרי (שגם הוא לא חייב להיות גבוה במיוחד – בבית ברל למשל הרף המינימלי הוא 540).

במקרים אלה יש להשלים לימודים במקצועות הבסיס (היסטוריה, עברית, מתמטיקה ומדעים) במהלך שנת הלימודים הראשונה.

5. ישנן תוכניות מיוחדות להסבת אקדמאים להוראה

עד לפני שנים לא רבות מעמדם של המורים בישראל היה נמוך, והמקצוע סבל מתדמית בעייתית – בעיקר עקב תגמול לא מספיק עבור עבודה שהיא גם שליחות וגם בעלת משמעות רבה לעתידה של המדינה.

בשנים האחרונות השתפר מאוד מעמדם של המורים, וכעת ישנם לא מעט אקדמאים שכבר רכשו תואר ראשון בתחום אחר אבל מבקשים להצטרף למערכת החינוך – עבורם פותחו תוכניות מיוחדות שמעניקות להם תעודת הוראה ואת האפשרות לעסוק במקצוע. תוכניות אלה נמשכות זמן קצר יחסית ומאפשרות לצאת לדרך החדשה במהירות.

6. מוזיקה, משחקים וספרות ילדים

ישנם 3 נתיבים שמכשירים אנשי ונשות הוראה לעבודה עם בני ובנות 0 עד 6: אחד מקנה תעודת הוראה שמאפשרת עבודה בגנים “רגילים” בלבד, השני מעניק תעודת הוראה שאפשר לעבוד איתה הן בגנים “רגילים” והן בגני החינוך המיוחד, והנתיב השלישי מרחיב את ההסמכה גם לכיתות א’ ו-ב’.

בכל הנתיבים האלה ניתן לבחור בקורסים כגון “מוזיקה בחיי היומיום”, “היבטים התפתחותיים וחינוכיים בספרות ילדים”, “המשחק החברתי ותרומתו להתפתחות בגיל הרך” וכו’.

7. ניתן ללמוד לתואר ראשון בקולנוע שמקנה גם תעודת הוראה

במכללת בית ברל ישנו מסלול מיוחד המקנה תואר ראשון בקולנוע (B.Ed.F.A) בשילוב תעודת הוראה. בוגרי מסלול זה, שנמשך 4 שנים, יכולים לעבוד כמורים לקולנוע, לעסוק באמנות זו ובאופן כללי להיות גם יוצרים וגם מורים או כל שילוב שירצו בין שני עיסוקים מרתקים אלה.

8. ניתן לקבל תעודת הוראה במקצוע גיאוגרפיהאדם וסביבה

אחד המקצועות שבהם ניתן לקבל תעודת הוראה הוא גיאוגרפיה – אדם וסביבה.

בוגרי חוג זה יכולים לעבוד גם בגופים כמו קק”ל, רשות הגנים והטבע וכו’, ותוכנית הלימודים כוללת קורסים בנושאים כמו אקלים, גיאולוגיה, כלכלה, עיור, גלובליזציה, חברה ומרחב ועוד.

9. ישנם מסלולים רבים המובילים לתואר שני בתחום

בין האפשרויות: מוסמך בהוראת מדעים, מוסמך בהוראת מתמטיקה, M.Ed בקידום נוער בסיכון ובמצוקה, M.Ed בניהול וארגון מערכות חינוך ועוד.

10. הלימודים הם חוויה מרתקת

לימודי הוראה הם לא רק קרש קפיצה לקריירה מתגמלת אלא גם חוויה מרתקת בפני עצמם.

?