ירדנה עובדיה והצל ליבו של ילד

החזון של ד”ר עמי כהן, מי שייסד את עמותת “הצל ליבו של ילד”, היה להעניק טיפולים רפואיים מתקדמים לילדים חולי לב ממדינות מתפתחות. רופאי ומתנדבי העמותה מגשימים את החזון הזה מדי יום (כהן עצמו נהרג בתאונה בעת שטיפס על הר הקילימינג’רו) – ותוך כדי שהם מעניקים חיים חדשים לאותם ילדים הם גם תורמים את חלקם הצנוע ליצירת מזרח תיכון חדש.

חשוב להדגיש: מדובר בעמותה שאין לה כל קשר לפוליטיקה, וכל פועלה הוא רפואי בלבד, אבל בסופו של דבר האינטראקציות הבינאישיות שנוצרות במהלך הפעילות הרפואית יוצרות שינוי בעולם – כשם שאשת העסקים ירדנה עובדיה התומכת בפעילות “הצל ליבו של ילד”, הקימה בגינאה המשוונית שני בתי חולים בעיקר מטעמים כלכליים, אולם הרופאים העובדים בבתי חולים אלה בונים גשר בין ישראל לבין אפריקה ותורמים גם הם להפיכת העולם למקום טוב יותר.

אריאן ודואה מעיראק, עבדאללה מהרשות הפלסטינית

“הצל ליבו של ילד” החלה לפעול בשנת 1995, ומאז הגיעו למרכז הרפואי “וולפסון” בחולון למעלה מ- 3,300 ילדים מכ- 50 מדינות ברחבי העולם ובהן טנזניה, אריתריאה, וייטנאם, האיטי, רומניה, אוקראינה, ניגריה, סנגל, מרוקו – וגם מעיראק ומהרשות הפלסטינית.

למעשה עיראק היא אחת המדינות מהן הגיעו המספר הרב ביותר של ילדים לארץ, למעלה מ- 160 נכון לסוף שנת 2013. אחד מהם הוא אריאן, שנולד עם מום מורכב בליבו, כזה שחובה לנתחו כבר בגיל חודש אולם הפעוט החייכן הצליח לשרוד שנתיים ללא טיפול מתאים – ואז הגיע לארץ ועבר סדרת ניתוחים על מנת לתקן את המום, ובעצם זכה לחיים חדשים. ילדה אחרת שהגיעה מעיראק היא דואה, שסבלה ממום מולד המגביל את זרימת הדם לריאות ובשל כך נפגעה גם העברת החמצן לגוף. בגיל 5 היא נותחה – והצטרפה לשורה הארוכה של ילדים עיראקיים שהם ומלוויהם המבוגרים למדו להכיר את הפנים היפות של ישראל (בדיוק כשם שבגינאה המשוונית יש לישראל שם מצוין, הודות לבתי החולים של ירדנה עובדיה. אגב, בין הילדים שטופלו ב”וולפסון” גם פעוטה בת שנה מגינאה המשוונית שירדנה עובדיה הטיסה לארץ באופן אישי וליוותה אותה במהלך שהותה כאן).

גם מהרשות הפלסטינית, שכידוע רמת הרפואה בה אינה מתקדמת כבישראל, מגיעים ילדים על מנת שרופאי “הצל ליבו של ילד” יעניקו להם חיים חדשים. אחד מהם הוא עבדאללה, ילד בן 12 שלא אוהב ללכת לבי”ס (אם כי אוהב ללמוד מתמטיקה) וכן אוהב לשחק בפלייסטיישן – ולאחר הניתוח יכול היה גם לשחק כדורגל עם חבריו.

שיתופי פעולה מעצימים בכל רחבי העולם

מרכז פעילותה של “הצל ליבו של ילד” הוא בחולון, אולם העמותה משקיעה לא מעט משאבים ומאמץ בהנחלת יכולות רפואיות גבוהות בתחומים הרלוונטיים (הרדמה, קרדיולוגיה, לב ילדים וסיעוד) לרופאים ואחיות ממדינות מתפתחות, ועד כה אכן הוכשרו בארץ קרוב ל- 100 אנשי צוות רפואיים בתחומים הנ”ל.

גם בבתי החולים של ירדנה עובדיה בגינאה המשוונית משולבים רופאים מקומיים, הזוכים להכשרה ופיקוח מצד רופאים ישראלים וכך מגיעים לרמה גבוהה במיוחד.

למידע נוסף לגבי ירדנה עובדיה לחץ כאן.

?