איך להגן על ילדיכם מהתהפכות הטלוויזיה?

קניתם טלוויזיה חדשה? תתחדשו! אין כמו מסך גדול וחדיש כדי ליהנות מסרט באיכות של בית קולנוע או להרגיש כאילו אתם נמצאים באצטדיון הקאמפ נואו בברצלונה. מחירי הטלוויזיות כיום מתאימים לכל כיס ומאפשרים קנייה של מספר מכשירים לכל בית בעלות נמוכה יחסית. אולם, צרכנים רבים לא מודעים לסכנות הרבות הטמונות בהנחת הטלוויזיה על מזנון או שידה, בייחוד בבית בו מתגוררים ילדים קטנים. מנתוני נציבות הגנת הצרכן בארה”ב (CPSC) עולים הנתונים המדאיגים הבאים:

–          כל שבועיים נהרג ילד כתוצאה מנפילת טלוויזיה.

–          בין השנים 2000-2013 נהרגו 279 בני אדם מנפילת טלוויזיה, 67% מתוכם – ילדים מתחת לגיל 10.

–          כל 45 דקות מפונה ילד לחדר מיון בעקבות נפילת טלוויזיה.

לפי הערכות, כשליש מהצרכנים בישראל משתמשים במעמד המסופק עם הטלוויזיה. מעמד זה לא מעניק כל אבטוח וחושף ילדים ומבוגרים כאחד לסכנת התהפכות. לפי ארגון “בטרם”, נפילת טלוויזיה על ילד כמוה כנפילה מבניין רב קומות. המלצת הארגון בנושא ברורה – “קיבוע טלוויזיות לקיר ימנע אסון”.

מה חשוב לבדוק בעת קניית זרוע לטלוויזיה?

אז אחרי שהבנו שאת הטלוויזיה חייבים לתלות על הקיר, איך נדע איזו זרוע לקנות ומאילו להתרחק? כתבה זו, פרי שיתוף פעולה עם זרועות ברקן – החברה המובילה והוותיקה בישראל בתחום, נועדה לפזר את הערפל בנושא ולפשט את המושגים החשובים ביותר. חנויות “עשה זאת בעצמך” ואתרי האינטרנט מוצפים במאות דגמים של מתקני תלייה במחירים הנעים מ-50 עוד 1,500 ₪. ישנם פרמטרים רבים שכדאי לבחון בעת רכישת הזרוע בהיבטי התאמה למסך, זווית הצפייה הרצויה, עיצוב ועוד. אולם, קיימים מספר פרמטרים בסיסיים שחשוב לבדוק טרם הרכישה על מנת להיות בטוחים כי המוצר שנרכש יספק בטיחות ושקט נפשי לאורך זמן:

–          אחריות לכל החיים – זרועות טלוויזיה רבות משווקות בארץ ללא אחריות או אחריות מוגבלת של שנים ספורות. ברור כי תליית טלוויזיה אמורה להחזיק הרבה יותר משנתיים ולכן חשוב לבחור מוצר של חברה מוכרת שמתחייבת לאיכות המוצר לשנים רבות. מוצרים בעלי אחריות לכל החיים מתוכננים בקפידה כך שיחזיקו מעמד עד שהילדים שלכם יגדלו ויעזבו את הבית ואפילו עד לזמן בו הם יבואו עם הנכדים להתארח.

–          ברגי קיר איכותיים כלולים – כל ישראלי שהפעיל פעם מקדחה יודע שבארץ אי אפשר לדעת איזו הפתעה יש בקיר עד שקודחים בו. קירות מבטון יצוק, בלוקים דקים, בלוקים עבים, לבנים מצדפות וחול ועוד. על מנת להיות בטוחים שהזרוע והטלוויזיה יישארו על הקיר יש לקנות זרוע המגיעה עם ערכת התקנה איכותית שתוכננה והותאמה לקיר ולמשקל שהוא יישא. התרחקו מזרועות המסופקות עם פרזול לא מתאים או ללא ברגים כלל. לזרוע איכותית יצורף גם הסבר מפורט על אופן התלייה תוך התייחסות לסוגי הקירות המתאימים.

–          בדיקות עומס ומקדמי ביטחון – זרועות איכותיות מתוכננת לפי תקנים בינלאומיים מחמירים. המשקל המקסימלי שהן מסוגלות להחזיק גבוה פי 3 ו-4 מהמצוין על האריזה וזאת על מנת לעמוד בתנאים קיצוניים, כמו ילד הנתלה על הזרוע. זרוע איכותית נבדקת באופן מדגמי בעת הייצור השוטף בכל זווית אפשרית בהעמסות הדוחפות את המוצר עד לקצה היכולת שלו ומבטיחות את איכות החומרים, הריתוכים, החיבורים והפרזול.

–          בקרת איכות – הייצור של רוב הזרועות כיום נעשה בסין. אין בכך כדי להעיד על איכות נמוכה של המוצר, אולם על מנת להבטיח כי המוצר יוצא מהמפעל ללא פגמים ו”עיגול פינות” יש לבצע בקרת איכות קפדנית. החברות המובילות בתחום אינן מסתפקות בבקרה חלקית הנעשית ע”י המפעל אלא מבצעות את הבקרה בעצמן על כל משלוח. חפשו את האייקון “QC passed” על האריזה. חברה איכותית גם תפרט על ידי מי נעשתה הבדיקה.

–          ניסיון בתחום – יבואנים שונים הצצים כפטריות אחרי הגשם מייבאים מוצרים זולים מסין ומשווקים אותם בתמחור תחרותי העשוי לקרוץ ללקוחות תמימים. עם זאת, פעמים רבות המוצרים הזולים מתוכננים באופן לקוי ואף מסוכן, מיוצרים מחומרים פשוטים, ללא בקרת איכות ועמידה בסטנדרטים. במוצר שתכליתו החזקה באוויר של טלוויזיה יקרה וכבדה כדאי לסמוך על בעלי הניסיון.

–          שירות לקוחות – מוצרים רבים משווקים תחת מותגי מדבקה שונים או ללא כל חברה מזוהה. בייחוד בתחום הנוגע לבטיחות, חשוב שמאחורי המוצר תעמוד חברה אמיתית שניתן לפנות אליה בכל שאלה מקצועית.

לסיכום, בנושא חשוב כל כך אל תתפשרו על מוצר אנונימי וזול. חפשו חברה ותיקה ואיכותית שתספק לכם מוצר איכותי שיספק לכם בטחון ושקט נפשי לשנים קדימה.

מקורות:

https://www.cpsc.gov/PageFiles/171154/InstabilityorTipoverReport2014Stamped.pdf

https://www.haaretz.co.il/news/health/1.1936602

http://www.beterem.org/pages/נפילת_טלוויזיה_על_פעוט_כמוה_כנפילה_מבנין_רב_קומות.aspx

?