פינוי דירה בלי לפרק את המשפחה

פינוי דירה לאחר פטירתו של בן משפחה, או מעבר שלו לבית אבות זה או אחר, היא מלאכה לא פשוטה – ובעיקר כזו העלולה לגרום לחילוקי דעות קשים בתוך המשפחה, חילוקי דעות שבמקרה הקל יובילו לעוגמת נפש בקרב כל המעורבים בפינוי הבית, ובמקרים קשים יותר אף עלולים להתפתח לכדי סכסוכים ואף קרע של ממש. על מנת להימנע ממצבים בלתי נעימים אלה כדאי להיות מודעים למוקשים הממתינים בכל דירה שיש לפנותה, ולהיערך בהתאם כך שתוכלו לדלג מעליהם בקלילות ולהותיר את המשפחה מאוחדת.

פינוי דירה בעקבות מותו של בעל הדירה (הקשיש ברוב המקרים) נדרש על מנת שניתן יהיה להשכירה או למוכרה (סוגיה שאף היא עלולה לעורר חילוקי דעות ואף ריב ומדון). כך גם פינוי לאחר מעבר לבית אבות של הקשישים שהתגוררו בה. בשני המקרים מדובר בחוויה רגשית לא קלה – מוות, באופן טבעי, גורר איתו עצב וצער רבים (גם כשמדובר במי שנפטר בשיבה טובה), וגם אובדן היכולת לחיות באופן עצמאי וההזדקקות לשירותים השונים שמעניקים בתי אבות משרה עצב וצער על בני המשפחה (גם אם מדובר במעבר לדיור מוגן מפואר). העצב והצער משפיעים משמעותית גם על סף הרגישות של כל בני המשפחה, ובמקרים כאלה הרבה פעמים מתפרצים גם מתחים ישנים, והתוצאה עלולה להיות פיצוץ בלתי הפיך.

למידע נוסף על פינוי דירה בקרו באתר: www.clearhouse.co.il

פינוי דירה באופן הוגן

סוגיה בעייתית אחת היא השוויון בנטל: פינוי דירה היא מלאכה תובענית למדי, גם כשמדובר בדירה קטנה יחסית, ואפילו אם בעליה אינו נמנה על האגרנים שבקרב בני האדם. הפינוי תובע גם מאמץ פיזי, גם מאמץ רגשי וגם השקעה של זמן (שמהווה משאב יקר עבור רובנו). במידה והמאמץ אינו מתחלק שווה בשווה בין כל בני המשפחה שבסופו של דבר ייהנו מפירות הפינוי (המכירה או ההשכרה של הדירה), עלולים להתעורר תחושות בלתי נעימות בקרב אלה שנשאו בעיקר הנטל – מתכון לסכסוכים ועוגמת נפש מרובה. הפיתרון: שכירת שירותיה של חברה לפינוי תכולת בית, שתבצע פינוי דירה באופן מהיר ומקצועי ותחסוך לבני המשפחה זמן יקר וכן את הצורך במאמץ הפיזי. במקרים מסוימים, פינוי דירה באמצעות חברה שזוהי מומחיותה גם לא יעלה כסף (כשבני המשפחה אינם מעוניינים בתכולת הבית, וכששווייה מבחינת החברה שמפנה את הדירה מאפשר ויתור על שכר העבודה). כדאי גם לזכור שפינוי דירה בדרך זו – כשמקפידים לשכור חברה מקצועית, אמינה ומהימנה – גם מבטיח פינוי אשפה באופן מסודר, לאתרים המיועדים לכך בהתאם לסוג הפסולת (פסולת אלקטרונית לאתר מחזור פסולת אלקטרונית וכו’), דבר שהיה דורש מבני המשפחה מאמץ בלתי מבוטל, כך שגם כדור הארץ ואלה החיים עליו, כלומר אנחנו, יוצאים נשכרים מפיתרון זה.

לא רק השוויון בנטל הוא סוגיה המחייבת התייחסות מושכלת של בני המשפחה בעת פינוי דירה, אלא גם השוויון בתמורה – את הכסף המתקבל מהשכרת הדירה לאחר פינוייה, או ממכירתה, כמובן אפשר לחלק בצורה שוויונית ללא בעיות (או בכל דרך אחרת המוסכמת על כל בני המשפחה), אבל את התכולה עצמה לא תמיד אפשר לחלק שווה בשווה.

פיתרון אחד הוא כאמור לוותר על כלל התכולה, ולהשתמש בה כדי לשלם לחברה שנשכרה כדי לבצע את הפינוי. כמובן שבמקרה כזה עדיין כדאי לשמור על אותם פריטים בעלי ערך סנטימנטלי, וכן על תצלומים ישנים, מכתבים על דפים שהתקמטו והצהיבו ובפרספקטיבה של כך וכך שנים נראים מרגשים אף יותר מכפי שהיו בזמן כתיבתם וקריאתם – במקרים רבים בעת פינוי דירה מוצאים פתאום מכתבי אהבה ישנים של סבא אל סבתא, דיווחים נרגשים על הולדתם של ילדים (שבינתיים כבר הפכו קשישים בעצמם…) ושלל אנקדוטות משפחתיות אחרות המרכיבות את חיינו, כך שלצד המאמץ הרב והקושי, מדובר גם בחוויה שעשויה להיות מרגשת ומעצימה.

?